fbpx

Интервју Галена Дулевска: Претставник на Општа медицина 6-та година

Пред крајот на првиот дел од Академската пракса Аџибадем Систина разговаравме со Галена Дулевска, координатор на 6та година Општа медицина на Факултетот за медицински науки при Универзитетот ,,Гоце...

Види повеќе

Во Педијатриската болница на КБ ,,Аџибадем Систина’’ вчера во посета беше стручен надзор од Универзитетскат...

Во Педијатриската болница на Клиничката болница ,,Аџибадем Систина’’ вчера во посета беше стручен надзор од Универзитетската клиника за детски болести. Посетата се иницираше по информацијата за пос...

Види повеќе

Проф. Д-р Николиќ стана академик на Меѓународната словенска академија на науки, уметности и култура

Проф. Д-р Александар Николиќ, кардиохирург во Клиничката болница “Аџибадем Систина” е избран за нов член на Меѓународната словенска академија на науките уметностите и културата. Проф. д...

Види повеќе

Д-р Фидановски: Нова постковидна состојба кај децата – повеќеоргански инфламаторен синдром

Веќе е познато дека децата кои биле заразени со корона вирусот, самата инфекција ја поминуваат или асимптоматски или со благи симптоми на болеста, но загрижува фактот што сега докторите регистрираа...

Види повеќе

БЕСПЛАТЕН ПИЛИНГ ПО СЕКОЈ ЕСТЕТСКИ ТРЕТМАН ВО „АЏИБАДЕМ СИСТИНА“

Во Клиничката болница „Аџибадем Систина“ во пресрет на новогодишните празници за секој дерматолошки естетски третман на Одделот за дерматологија, на пациентите им следува и бесплатен хемиски пилинг...

Види повеќе

Во „Аџибадем Систина“ се изведуваат кардиохируршки операции и кај ковид-пациенти

И покрај пандемијата на коронавирус, во клиничката болница „Аџибадем Систина“ во специфично прилагодена процедура се извршуваат итни операции и на ковид-пациенти. Иако досега не беше вообичаена пра...

Види повеќе

ЕКСКЛУЗИВНО: Како изгледа новиот ковид центар во поранешната болница „Мала Богородица“, дозвола за работа с...

Објектот на поранешната болница „Мала Богородица“ е во финална фаза на опремување и адаптирање во ковид-центар и секој момент очекува да ги прими првите пациенти. Ваков чекор беше преземен по прогл...

Види повеќе

ХИРУРЗИ ОД „АЏИБАДЕМ СИСТИНА“ НА ОНЛАЈН КОНГРЕС НА МЛД

Со заедничко излагање на тема „Приказ на случај: Гангрена Фурние кај женски пациент“, хирурзите од Клиничката болница „Аџибадем Систина“, д-р Мирјана Јосифовска од Одделот за естетска, пластична и ...

Види повеќе

Револуционерни потфати: Во „Аџибадем Систина“ оперирано новороденче родено без дијафрагма и со срцева мана

 Новороденче на кое уште додека било во мајчината утрoба му било дијагностициран сериозен недостаток и срцева мана сега ја доби својата шанса за живот. Заминува дома десет дена по успешната операци...

Види повеќе

ЕНИС БАРДИ НАТПРЕВАРОТ СО ГРУЗИЈА ГО СЛЕДЕШЕ ВО „АЏИБАДЕМ СИСТИНА“ – ПРЕСРЕЌЕН Е ЗА ПЛАСМАНОТ НА ЕВРО...

Поради повреда на грбот, младиот фудбалер од македонската репрезентација Енис Барди не беше во можност историскиот успех да го прослави заедно со неговите соиграчи во Грузија, но затоа силно ги бод...

Види повеќе