fbpx

Седма крводарителска акција во „Аџибадем Систина“ – дарувани 40 крвни единици

Во време на пандемија од коронавирус уште еднаш се покажа несебичноста и пожртвуваноста на медицинскиот и помошниот персонал во Клиничката болница „Аџибадем Систина“. 40 вработени денеска даруваа к...

Види повеќе

ФУДБАЛЕРОТ ТИХОМИР КОСТАДИНОВ УСПЕШНO OПЕРИРАН ВО „АЏИБАДЕМ СИСТИНА“

Тихомир Костадинов, македонскиот репрезентативен фудбалер кој игра за словачкиот прволигаш „Ружомберок“ во Словачка заминува дома по успешно изведената интервенција на менискусот на левото колено. ...

Види повеќе

Хуманоста на дело, нова крводарителска акција во „Аџибадем Систина“

Поради зголемените потреби на крв во време на пандемија од коронавирус, во Клиничката болница „Аџибадем Систина“ се организираше шестата вонредна крводарителска акција годинава. За време на акцијат...

Види повеќе

СТОЛЕ СТОИЛОВ СТАНА ТАТКО, ВО „АЏИБАДЕМ СИСТИНА“ СЕ РОДИ БОЈАН

Ракометниот репрезентативец Стојанче Стоилов и неговата сопруга Деница станаа родители. На 19 август во Клиничката болница „Аџибадем Систина“ се роди нивната прва среќа, малиот Бојан. За бременоста...

Види повеќе

ВО „АЏИБАДЕМ СИСТИНА“ НАЈБРЗИ РЕЗУЛТАТИ ЗА КОВИД-19

Клиничката болница „Аџибадем Систина“ е единствената болница во земјава која нуди експресни резултати од тестовите за детекција на Sars-CoV-2 вирусот – истиот ден или само неколку часа по тестирање...

Види повеќе

Охрабрувачки резултати од истражувањата за вакцината за COVID-19

„Драматичната појава на SARS-CoV-2 во нашите животи и последователната пандемија на Ковид-19 поттикнаа активен развој на речиси 200 вакцини кандидати. Науката му се разоткрива на светот во реално в...

Види повеќе

Стручен тим предводен од кардиохирургот д-р Чадиковски го оперираше малиот Василиј: Во „Аџибадем Систина“ н...

Во Клиничката болница „Аџибадем Систина“ стручен кардиолошки тим предводен од единствениот лиценциран детски кардиохирург, д-р Владимир Чадиковски, го оперираше малиот Василиј. Детето за кое јавнос...

Види повеќе

Проф д-р Николиќ успешно изведе сложена кардиохируршка интервенција кај хемофиличар

Педесет и осум годишен маж од Скопје заздравува по извршената кардиохируршка интервенција во Клиничката болница „Аџибадем Систина“. Операцијата ја изведе проф. д-р Александар Николиќ кој на пациент...

Види повеќе

БЕСПЛАТНА КОРОНАРОГРАФИЈА ЗА ПАЦИЕНТИТЕ КАЈ КОИ Е УТВРДЕНА ДОПОЛНИТЕЛНА ИНТЕРВЕНЦИЈА

Клиничката болница „Аџибадем Систина“ воведува нова бенефиција за кардиолошките пациенти. Со овој новитет, пациентите кај кои при коронарографија е утврдено дека е потребно да се направат и дополни...

Види повеќе

Владата додели благодарница за докторите од „Аџибадем Систина“ за првата успешна трансплантација на срце во...

Владата додели благодарница на докторите кои ја изведоа првата трансплантација на срце во земјава. Преку овој гест искажува искрена благодарност за ваквиот историски подвиг. „Ги обединивте капаците...

Види повеќе