fbpx

ВЕРУВАЈТЕ, КАНЦЕРОТ НЕ Е НИШТО ВО СПОРЕДБА СО СМРТТА НА МОИТЕ ЧЕДА: ИВАНА ЛЕСКАРОСКИ ЗА ТЕШКИТЕ ЖИВОТНИ БИТ...

„ДА НЕ БЕШЕ ’АЏИБАДЕМ СИСТИНА’, ОВА ДЕНЕС НЕМАШЕ ДА БИДЕ УСПЕШНА ПРИКАЗНА“ Жена, мајка, кралица – ова се епитетите што без размислување ѝ ги припишувам на борецот Ивана Лескароски од Охрид. Се чини...

Види повеќе

ПО ТЕШКАТА СООБРАЌАЈНА НЕСРЕЌА, АРБНОРА УСПЕА ПОВТОРНО ДА ЗАСТАНЕ НА НОЗЕ

По исклучително тешката сообраќајна несреќа во која 28-годишната Арбнора од Косово се здобива со комплетна парализа на долните екстремитети, надежите дека повторно ќе застане на нозе биле сведени н...

Види повеќе

МАРИЈА СПИРКОВСКА: И ПО СЕКОЈ НЕУСПЕХ, ЖЕЛБАТА ЗА ПОТОМСТВО БЕШЕ УШТЕ ПОСИЛНА И ПОГОЛЕМА

Марија Спирковска e родена Македонка со босанскохерцеговска адреса. Се образoвала во Италија и Холандија, а љубовта ја донела во Босна. Таа во своето интервју за roditelj.ba открива детали за трнли...

Види повеќе

ОГРОМЕН УСПЕХ НА КАРДИОХИРУРШКИОТ И УРОЛОШКИОТ ТИМ

ОТСТРАНЕТ БУБРЕГ И ПОСТАВЕНИ ДВА БАЈПАСА ВО ИСТ ОПЕРАТИВЕН АКТ Кардиохируршкиот и уролошкиот тим на Клиничка болница „Аџибадем Систина“ изведоа исклучително комплексна интервенција на 74-годишен па...

Види повеќе

ФОЛК ПЕЈАЧОТ КРУМЕ СПАСОВСКИ ПО ОПЕРАЦИЈАТА: МИ ГО ПРОДОЛЖИВТЕ ЖИВОТОТ И СЕГА СРЦЕТО МИ ПЕЕ

Круме Спасовски, еден од најпознатите македонски фолк пејачи во Македонија, повеќе од 50 години е на сцената и со својот препознатлив глас и голема емоција има испеано многу познати македонски песн...

Види повеќе

АНДРИАНА: ВО ПРВИТЕ 6 НЕДЕЛИ ИРИНА ЈА ГЛЕДАВМЕ И ДОПИРАВМЕ ПРЕКУ СТАКЛОТО НА ИНКУБАТОРОТ, ДЕНЕС ТАА Е НЕЗАП...

Ирина е нашиот Nicu-херој оваа година. Се роди на 7.10.2021 година во 29. гестациска недела со тежина од 1 240 грама, 38 сантиметри. Првите шест недели од животот, наместо во прегратките на Андриан...

Види повеќе

БРЗАТА ИНТЕРВЕНЦИЈА И СТРУЧНОСТ КЛУЧНИ ЗА ЖИВОТОТ НА МАЛИОТ ДАВИД

Вродената аномалија – дијафрагмална хернија била причината што новороденчето Давид Илијоски го ставила во животозагрозувачка состојба по само неколку часа од раѓањето. Брзата реакција на неонатолош...

Види повеќе

ПО ДОЛГИ 48 ДЕНА И НОЌИ НА НЕОНАТАЛНА ИНТЕНЗИВНА НЕГА, ЕДЕН И ПАРТА СИ ОДАТ ДОМА

„Нашето патување во болницата ‘Аџибадем Систина’ започна во август годинава, еден месец пред раѓањето на моите две бебиња. Со голема посветеност и грижа на д-р Гордана Петровска и целио...

Види повеќе

51 ДЕН ДОКТОРИТЕ И СЕСТРИТЕ ОД „АЏИБАДЕМ СИСТИНА“ БЕЗРЕЗЕРВНО СЕ БОРЕА ЗА НАШАТА БИСЕРА

„Кога животот од една страна ни ја додели најубавата и најголема улога да станеме родители, од друга страна, ни зададе таков удар да сфатиме колку е тој вреден да се живее. Само еден миг може да см...

Види повеќе

ПО ЧЕТИРИ БАЈПАСА, 57-ГОДИШНИОТ ТРАЈКОВСКИ ОСВОИ ТРИ ТУРНИРА ВО ТЕНИС

Тенисот веќе пет децении е негова најголема љубов, а бездруго тоа така ќе остане и во иднина, и покрај операцијата на срце. Адвокатот Петар Трајковски има 57 години и сè уште е најсреќен на тениски...

Види повеќе