fbpx

ПРОФ. Д-Р КАМНАР МИ ЈА ВРАТИ НАДЕЖТА ЗА НОРМАЛЕН ЖИВОТ БЕЗ ПРЕЧКИ

34-годишната Милица од Неготино од својата тринаесетта година живее со ревматоиден артритис и сите  тешкотии што ги носи оваа болест. Нејзината состојба значително се влошила пред 5 години ког...

Види повеќе

СЕМЕЈСТВОТО НУШЕВИ ГО ДОБИ МИХАИЛ, НАЈГОЛЕМИОТ БОРЕЦ ВО НИВНОТО СЕМЕЈСТВО

Животот е непредвидлив и во еден миг може многу работи да се променат. Велат, не знаеш што ти носи утрешниот ден, а тоа најдобро го знае 29-годишната Ангела Нушева од Скопје, мајка на две деца. Во ...

Види повеќе

УШТЕ ЕДЕН УСПЕШЕН СЛУЧАЈ НА ПРОФ. САВЕСКИ, 19-ГОДИШНИОТ БУРИМ ПО СЛОЖЕНАТА ОПЕРАЦИЈА ПОВТОРНО ПОДГОТВЕН ЗА ...

Деветнаесетгодишниот Бурим Авзиу, ученик во IV година, во август годинава во тешка сообраќајна несреќа се стекнува со страшни повреди. Направена е примарна дијагностика во друга здравствена установ...

Види повеќе

26-ГОДИШНАТА АРДИЈАНА МУЈИ ПО ТЕШКА СООБРАЌАЈНА НЕСРЕЌА ПОВТОРНО ЗАСТАНА НА НОЗЕ, БЛАГОДАРЕНИЕ НА ПРОФ. Д-Р...

Кога на 26 години судбината ќе си поигра со животот и кога по сите предизвици повторно ќе застанеш на нозе, дознаваш колку си среќен, објаснува Ардијана Муји. Враќајќи се накај дома, на патот пред ...

Види повеќе

ЈАСМИНА: ПРЕДВРЕМЕНО РОДЕНИТЕ БЕБИЊА СЕ НАЈСИЛНИТЕ БОРЦИ, ТИЕ СЕ ПОХРАБРИ И ПОСИЛНИ ОД НАС ВОЗРАСНИТЕ

ЛУКА Е РОДЕН ВО 26. НЕДЕЛА СО САМО 870 ГРАМА, А СЕГА Е ВЕЌЕ ГОЛЕМО МОМЧЕ Уредна, редовно контролирана, но тешка бременост – така ја објаснува својата породилна приказна 33-годишната Јасмина. Вели д...

Види повеќе

СЕМЕЈСТВОТО РИСТОВСКИ ГО ДОБИ НАЈУБАВИОТ ПОДАРОК – ПЕТАР Е НАШИОТ СИНОНИМ ЗА БОРБА И ЖИВОТ

Со силни емоции и очи полни среќа, 26-годишната мајка Теодора од Скопје ја раскажува својата приказна за мајчинството и најголемиот предизвик со кој се соочила во својот живот.  Прва радост, п...

Види повеќе

НАПРАВЕНИ ДВЕ УСПЕШНИ ОПЕРАЦИИ КАЈ ПРЕДВРЕМЕНО РОДЕНО БЕБЕ ТЕШКО 1 080 ГРАМА

ПО 61 ДЕН, МАЛИОТ МУСТАФА СИ ЗАМИНА ДОМА Моменти на неизвесност, страв од конечниот исход, вака дваесет и осумгодишната Ѓунул од Гостивар ја опишува својата втора бременост, која, како што вели, ќе...

Види повеќе

ПО 7 ГОДИНИ НЕИЗВЕСНОСТ, СТОИМЕН И МИРЈАНА СЕ ГОРДИ РОДИТЕЛИ НА МАКСИМ

Малиот Максим е доказ дека д-р Митко Ивановски е вистинскиот избор и најдобриот доктор во регионот, велат Стоимен и Мирјана. Овој брачен пар од 2016 година, обидувајќи се да се реализираат како род...

Види повеќе

ТРПЧЕВИЌ: НАША НАЈГОЛЕМА РАДОСТ СЕ ОВИЕ ШЕСТ ПРИНЦЕЗИ 

ДЕЦАТА СЕ НАЈГОЛЕМОТО БОГАТСТВО Маја и нејзиниот сопруг Предраг Трпчевиќ на 14 август ја добија својата шеста ќеркичка. Објаснуваат дека децата се нивната најголема радост и мотив за сè во животот....

Види повеќе

УСПЕШНО ИЗВЕДЕНА ХИРУРШКА ОПЕРАЦИЈА КАЈ БЕБЕ СТАРО 24 ЧАСА

Стефан е првата среќа, која мама и тато со нетрпение очекуваа да ја земат во своите прегратки. Убавата вест дека малиот Стефан дојде на свет и конечно ќе го запознаат им донесе моменти полни со нео...

Види повеќе