Clicky

         

                

НОВОСТИ

19 Август 2016
Kардиолошки пакети со промотивни цени

Kардиолошки пакети со промотивни цени

 

По повод месецот на срцето, Клиничката болница „Аџибадем Систина“ подготви пакети за кардиолошки услуги со промотивни цени. За закажување на термин, јавете се во Контакт центарот на болницата на 02/ 30 99 500.  Целосна информација за содржината на пакетите и нивната цена можете да најдете на следниот линк.

10 Август 2016
Орка холдинг ќе донира 3.000.000 денари за настраданите

Орка холдинг ќе донира 3.000.000 денари за настраданите

Компанијата „Орка Холдинг“ АД Скопје и фондацијата „Илија Камчев“ изразуваат длабоко сочувство до семејствата на настраданите и искрено жалење за загубите направени од катастрофалните поплави кои се случија во Скопје и околината на 6 август 2016 година.

„Орка Холдинг“ преку Фондацијата „Илија Камчев“ ќе донира 3 милиони денари за жртвите и тешко повредените граѓани кои останаа без или со руинирани домови од катастрофалните поплави.

Еден милион од средствата ќе бидат донирани на сметката на фондот на солидарност на Црвениот Крст на Република Македонија.

Како грижа кон своите вработени, останатиот дел од донацијата во висина од два милиони денари компанијата ќе ја насочи директно на лицата чии домови претрпеа штети од страотните поплави, а се вработени во компаниите на „Орка Холдинг“.

Групацијата, која има повеќе од 3700 вработени е во фаза на изготвување список на погодените лица, на кои во текот на идната недела средствата ќе им бидат исплатени нанивните лични сметки. Списокот на увид ќе биде доставен до Центарот за управување со кризи и Црвениот крст на Република Македонија.

12 Јули 2016
Четириесет дечиња добија дипломи за успешен пливач

Четириесет дечиња добија дипломи за успешен пливач

Со доделувањето на дипломите заврши и последниот час од летната школа за пливањe во организација на Клиничката болница „Аџибадем Систина“ и проф. Наташа Мешковска. Во периодот од 20. јуни до 10. јули дечињата имаа можност да се запознаат и да совладаат низа пливачки техники. Научија како да се одржуваат во вода, како правилно да дишат но најважно од сè се дружеа и уживаа во топлите летни денови.

Професор Наташа Мешковска и тренерите од пливачкиот клуб „Аква про“ се поздравија со децата и им ги дадоа заслужените дипломи за успешно завршен курс по пливање. Ги охрабрија да продолжат со пливањето, бидејќи е спорт кој треба да го практикува секое дете.

Бесплатната летна школа опфати 10 часови по пливање во базенот Карпош, при Спортскиот центар „Борис Трајковски“. Благодарение на ваквата заедничка акција, 40 дечиња на возраст од 6 до 12 години имаа можност да научат да пливаат и да се рекреираат. Им благодариме на сите учесници и на нивните родители за иницијативата нивните деца да спортуваат од најмали нозе.

20 Јуни 2016
Доктори од Србија во посета на „Аџибадем Систина“

Доктори од Србија во посета на „Аџибадем Систина“

Со цел да се запознаат со капацитетите, технолошката опременост и протоколите за работа, викендов 40 доктори (гинеколози, кардиолози, уролози, невролози,) од Србија ја посетија Клиничката болница „Аџибадем Систина“.

За време на посетата, докторите имаа можност да се запознаат со работата на петте специјализирани центри (Канцер центар, Спинален центар, Кардио центар, Центар за асистирана репродукција, Центар за дојка)како и останатите Оддели во болницата.

Претставниците од здравствени организации од Србија беа импресионирани од организираноста и работата на болницата, пред сè на воспоставениот систем на работа според светските JCI стандарди кои се предизвик за секој здравствен работник.

Посетата беше и одлична можност за размена на позитивни искуства и релации. Клиничката болница „Аџибадем Систина“ е секогаш отворена за средби од ваков тип, бидејќи од големо значење е можноста за презентирање и споредување на резултатите од секојдневната работа со пациентите.

«
»

Искуството на нашите пациенти

„Аџибадем Систина“ - болница на исклучителни професионалци кои спасуваат животи

„Аџибадем Систина“ - болница на исклучителни професионалци кои спасуваат животи

Како да се искаже благодарност некому кој ве направил бескрајно среќен со тоа што спасил живот на личност која многу ви значи? Со високо ниво на професионалност, пожртвуваност, натчовечки напор и пред сè човечност во институција со највисоки стандарди и...

Нашата животна борба за Петра и Виктор

Нашата животна борба за Петра и Виктор

На последниот ден од годината, кога си ги посакуваме најубавите нешта во новата година, Соња ја имаше единствената желба – да бидат здрави и живи Петра и Виктор кои родени во 27-та гестациска недела и тежина од само 850...

Мојата приказна за мајчинството

Мојата приказна за мајчинството

Мојата приказна за мајчинството Секоја приказна е различна, но зад секоја успешна без исклучок стои големо количество љубов, посветеност и безрезервна поддршка. Новинарката Бранка Костиќ Марковиќ е препознатлив лик во македонскиот медиумски простор кога е во прашање културата и е своевиден синоним...

Менаџерски поглед од позиција на пациент

Менаџерски поглед од позиција на пациент

Мојата генерација го памети времето на „Битлси“, кои кога ние растевме тие беа на крајот од ниваната кариера. Зборувајќи за тоа што ќе се случува понатаму, нејзиниот предводник Џон Ленон рекол дека: „тоа е живот, а животот е тоа...

Мајчинството е мојата животна улога - Луција Шербеџија

Мајчинството е мојата животна улога - Луција Шербеџија

Позната по својот талент. Шармантна, спонтана и опуштена, во полн здив го живее секој ден. Луција, ќерката на познатиот актер Раде Шербеџија, секојдневно ја игра својата најважна улога. Мајка е на две деца, а нејзината оаза се книгите. Ја сретнавме...

«
»

Контакт Аџибадем СистинаЗакажи преглед, термин

 Acibadem Sistina Fotogalerija