Clicky

         

                

НОВОСТИ

04 Август 2015
Светска недела на доење (1-7 август)

Светска недела на доење (1-7 август)

Клиничката болница „Аџибадем Систина“ како активен промотор и поддржувач на доењето учествуваше на денешната прес конференција по повод Светската недела на доењето (1 -7 август).

Д-р Душко Фидановски, шеф на Педијатрија во „Аџибадем Систина“ ги истакна заложбите на Клиничката болница во промоција и поддршка на мајчиното млеко.
„Секој вработен е максимално посветен кон заштита, промоција и поддршка на доењето. Тимот од Одделот за неонатологија поминува еден интегриран систем на едукација, со цел на наједноставен начин да умее и знае како да и ги пренесе предностите и значењето на мајчиното млеко на секоја од родилките. Сета наша посветеност е и официјално признаена и на тој начин со гордост го носиме Сертификатот на УНИЦЕФ „Baby friendly Hospital – болница пријател на бебињата. Од оваа година го започнавме и концептот Acibadem Sistina BABY кој нуди низа бенефиции за бремените жени, родилките и новороденчињата. Во рамки на тој концепт секоја среда организираме бесплатни предавања за бремени жени на кои неонатолозите ги едуцираат бремените жени за предностите на мајчиното млеко и даваат корисни совети за правилно и успешно доење. Подготвивме и веб сајт www.acibademsistinababy.mk на кои меѓу другите теми, подготвивме и текстови на тема доење.„ вели д-р Фидановски.

Едукативни предавања и работилници

Во рамките на одбележувањето на Светската недела на доење во Скопје Сити Мол ќе се одржат серија едукативни предавања и интерактивни работилници не само во врска со здравствените и медицинските аспекти на доењето но и пошироко, психолошките и емотивни аспекти и продолжувањето на дијадата мајка бебе, совети од нутриционист како и работилници со искусни медицински сестри за совладување на техниките и сите проблеми кои може да се појават за време на доењето. Д-р Симонида Спасевска, педијатар, неонатолог од Аџибадем Систина во петок (7 август) во 18:00 часот ќе одржи предавање на тема „Предности на мајчиното млеко за здравјето на мајката и бебето“, а истиот ден со почеток во 19:30 ќе се одржи и работилница со вежби за совладување на техниките на доење од страна на мед. сестри од Одделот за неонатологија во „Аџибадем Систина“.
Настанот кој ќе ја одбележи Светската недела на доењето во Р Македонија е во организација на невладината организација „Матрона“ и сите релевантни здравствени институции и здруженија кои имаат за цел промоција и поддршка на доењето.

07 Јули 2015
Излезе новиот број на Аџибадем Систина ПЛУС

Излезе новиот број на Аџибадем Систина ПЛУС

Во новиот број на магазинот „Аџибадем Систина ПЛУС“ можете да прочитате инспиративни животни приказни, стручни совети за превенција на канцерот, ефикасен третман на малигни заболувања, совети за здрава кожа, предлог за совршено патување и уште многу други теми поврзани за здравјето на вашето семејство. Во рамките на списанието се наоѓа и специјалниот додаток – Водич за пациенти на радиотерапија. Списанието во електронска форма е достапно тука.

21 Мај 2015
Конференција „Безбедност на пациентите“ во „Аџибадем Систина“

Конференција „Безбедност на пациентите“ во „Аџибадем Систина“

По повод интернационалната недела на медицинските сестри, Клиничката болница „Аџибадем Систина“ организираше конференција на тема „Безбедност на пациентите.“

На конференцијата беа презентирани најновите сознанија, медицински протоколи и искуства во секојдневната грижа на пациентите кои придонесуваат за зголемување на безбедноста за време на болничкиот престој.

Конференцијата ја отвори д-р. Јана Марин, член на одборот на директори на Клиничката болница „Аџибадем Систина“ која ги истакна заложбите на болницата за акредитирање на JCI стандардите како значен чекор во спроведувањето на безбедност на пациентите во секојдневната пракса. Претседател на панел дискусијата беше г-ѓа Салиха Коч, директор на Сестрински услуги на Здравствената групација Аџибадем.

Гости предавачи на конференцијата беа Д-р Ефе Онганер, заменик медицински директор на Здравствената групација Аџибадем и Озге Ерслан, медицинска сестра за едукација на Здравствената групација Аџибадем.

Главната медицинска сестра на „Аџибадем Систина“, Билјана Дилевска го истакна искуството на болницата од досегашната работа и ги напомена клучните цели кон кои треба да се водат медицинските сестри во секојдневната пракса со цел да ги сведат на минимум ризиците од појава на било каква состојба која би можела да ја загрози безбедноста на пациентите.

Конференцијата ја следеа медицински сестри од болницата „Аџибадем Систина“ како и од другите јавни и приватни здравствени институции во Скопје и Македонија.

20 Мај 2015
Мега популарната пејачка Нора Истрефи роди девојче во „Аџибадем Систина“

Мега популарната пејачка Нора Истрефи роди девојче во „Аџибадем Систина“

Мега популарната поп и R'n'B пејачка Нора Истрефи на 15 мај го доби најубавиот подарок во „Аџибадем Систина“. Тимот предводен од д-р Златко Палчевски со царски рез ја донесе на свет малата Рене. Истрефи важи за една од најпопуларните пејачки во Косово и во Албанија. Музичката кариера ја почнува на 18-годишна возраст. Досега има издадено голем број албуми и хит синглови. Истрефи ужива особена популарност на социјалните мрежи и нејзиниот You tube канал со милионски прегледи на нејзините видеа.

За „Аџибадем Систина“ се одлучила бидејќи за неа претставува здравствена институција на која ѝ верува и токму затоа го доверила нејзиното здравје и животот на своето бебе.

„Ја одбрав ’Аџибадем Систина’ по препорака на моите најдобри пријателки кои имаат одлично искуство во вашата болница. Со д-р Палчевски се познаваме од порано, тука доаѓав на редовни прегледи и одлучив тука да се породам. Не велам дека во мојата држава нема добри доктори, но нема толку добро опремена болница со најсовремени услови како ’Аџибадем Систина’. Пред сè ми беше важно моето и здравјето на Рене. Вие имате услови, опрема и доктори кои може да одговорат на сè. Презадоволна сум од условите тука, ова не наликува на болница туку на удобен хотел во кој ги добиваш најдобрите здравствени услуги“, вели Истрефи.

Бременоста и мајчинството е најубавата улога во животот

„Пресреќна сум, имам силни измешани чувства кои не можам да ги објаснам сега. Но, дефинитивно ова е најубавото нешто што ми се случило во животот“, раскажува Нора за новата улога на мајка. Бременоста се одвивала нормално. До 6. месец имала јавни настапи, а потоа целосно се посветила на бременоста. „Можам да кажам дека имав лесна бременост. На почетокот во првите три месеци имав утрински мачнини, но по тоа сè беше в ред. Се трудев да се хранам здраво, вежбав, пиев многу вода и ги слушав препораките на д-р Палчевски. Бидејќи имам јавна професија продолжив со мојата работа до 6. месец од бременоста.

Го сакав најубавото име за мојата ќерка

Беше многу тешко да го направам изборот за името бидејќи сакав да го одберам најубавото име за мојата принцеза и одбрав многу имиња. Првото име кое најмногу ми се допадна беше Рене бидејќи е уникатно во мојата земја и надвор од неа, а јас тоа и го сакав. Исто интересно е што првата буква на името на ќерка ми е иста со мојот сопруг Роберт.

Пауза на музички план

Мајчинството бара посветеност и грижа. Токму затоа, Нора Истрефи најави дека паузата на музички план е сосема очекувана во следните месеци додека Рене не порасне. „За грижата на Рене ќе биде задолжено целото семејство. Мојата мајка, свекрва ми, сопругот. Возбудена сум што заминувам дома“, изјави Истрефи на заминувањето од болница.

 

*Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од КБ „Аџибадем Систина“

«
»

СВЕДОШТВА И ПИСМА НА ПАЦИЕНТИ

Менаџерски поглед од позиција на пациент

Менаџерски поглед од позиција на пациент

Мојата генерација го памети времето на „Битлси“, кои кога ние растевме тие беа на крајот од ниваната кариера. Зборувајќи за тоа што ќе се случува понатаму, нејзиниот предводник Џон Ленон рекол дека: „тоа е живот, а животот е тоа...

Мајчинството е мојата животна улога - Луција Шербеџија

Мајчинството е мојата животна улога - Луција Шербеџија

Позната по својот талент. Шармантна, спонтана и опуштена, во полн здив го живее секој ден. Луција, ќерката на познатиот актер Раде Шербеџија, секојдневно ја игра својата најважна улога. Мајка е на две деца, а нејзината оаза се книгите. Ја сретнавме...

Доктор Никола Панчевски ми ја подари Матеа

Доктор Никола Панчевски ми ја подари Матеа

Mајчинството е дел од природата. Благослов за кој мечтае секоја жена. Највеличествениот миг во животот. Но, законите на природата знаат да си поиграат со нашите животи. Да нè стават на предизвик и да нè тестираат колку можеме да ги издржиме...

Писмо - До Клиничката болница „Аџибадем Систина", д-р Јордан Савески и неговата екипа

Писмо - До Клиничката болница „Аџибадем Систина", д-р Јордан Савески и неговата екипа

Писмо - До Клиничката болница „Аџибадем Систина", д-р Јордан Савески и неговата екипа Да си родител е прекрасно и незаменливо чувство што ниту едно богатство на светов не може да го замени. Мојата приказна започнува со сообраќајна несреќа во Урошевац...

Бошко Дуковски

Бошко Дуковски

Кога на 64 години заминав во пензија и решив најубавите години од животот да ги поминам мирно и спокојно со семејството, почнаа моите проблеми. За само три месеци ослабев 17 килограми, а никој од докторите не можеше да открие која...

«
»

 


 1. Име(*)
  Please type your full name.
 2. Презиме(*)
  Please type your full name.
 3. Телефон(*)
  Invalid Input
 4. E-mail(*)
  Invalid email address.
 5. Порака
  Invalid Input
 6.   
 1. Име(*)
  Please type your full name.
 2. Презиме(*)
  Please type your full name.
 3. E-mail(*)
  Invalid email address.
 4. Оддел(*)
  Invalid Input
 5. Доктор
  Invalid Input
 6. Телефон(*)
  Invalid Input
 7. Порака
  Invalid Input
 8. Како да ве контактираме?


 9.   

 


 
  • Откажете се од брзата храна!